Yıldız Teknik Teknopark
0212 934 10 84

Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Günümüzde gelişen meslekler arasında yer alan yapay zeka mühendisi nedir? ne iş yapar ve maaşı 2023 yılında ne kadar oldu bu içeriğimizde. Yapay zeka (AI), günümüzün en popüler teknolojilerinden biridir. Her ne kadar geleceğine ilişkin tartışmalar yapılsa da farklı alanlarda daha şimdiden kullanılmaya başlanmıştır. Yapay zeka mühendisliği, yapay zekanın ilgili alanlarda etkili bir şekilde kullanılmasını hedefleyen mesleklerdendir. Yapay zeka mühendisliği nedir sorusunun cevabını ve bu mesleğe ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yapay Zeka Muhendisligi
Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? 5

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka mühendisliği; makinelerin insan zekasını taklit ederek çalışması için gereken programlamaları yapan, makine öğrenimine ilişkin algoritmaları geliştiren profesyonel bir meslektir. AI mühendisleri, bu teknolojilerin verimli ve etkili bir şekilde kullanılması için görev yapar.

Yapay zeka mühendislerin görev ve sorumluluklarından bazıları şu şekildedir:

 • Veri analizi yapmak için veri analitiği yöntemlerini kullanırlar. Verilerden elde edilen bilgiler sayesinde yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesini ve stabil olarak çalışmasını sağlarlar.
 • Makine öğrenimi ile ilgili modeller tasarlarlar ve algoritmalar oluştururlar.
 • Derin öğrenme türünden karmaşık sistemlerin eğitimi ve tasarımı konusunda kendilerini geliştirirler.
 • Metin verilerinin anlaşılması ve işlenmesi için NLP yöntemlerinden yararlanırlar.
 • Robotik uygulamaları ve otomasyon sistemlerinin geliştirilmesinde AI teknolojilerini etkin olarak kullanırlar.
 • Geliştirilen sistemlerin verimliliklerini artırmak için AI teknolojilerinden yardım alırlar.

Yapay zeka mühendisliği, ilk bakışta yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi alanında çalışanlar olarak algılansa da görev ve sorumluluklarını, büyük oranda farklı konular oluşturur. Temel görevleri, AI teknolojilerinden etkin olarak yararlanmak ve verimliliği artırmaktır.

Ülkemiz ve dünyada son derece popüler hale gelmiş olan bu meslek, gelecekte en çok tercih edilecek olan meslekler arasında yerini almıştır. Bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olan yapay zeka mühendisleri genel olarak yazılım alanında çalışabilmektedir. Sadece yazılım ile kalmayarak görüntü ve ses işleme, finansal hizmetler, E-ticaret ve müşteri hizmetleri, otomasyon ve robotik, sağlık, otomotiv, lojistik, veri madenciliği gibi birçok farklı alanda çalışabilirler.

Nasıl Yapay Zeka Mühendisi Olunur?

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kurulmuştur. Şu anda da Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi, TOBB Ekonomi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü bulunmaktadır.

Nasil Yapay Zeka Muhendisi
Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? 6

Yapay zeka mühendisi olabilmek için üniversitelerin yapay zeka mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda üniversitelerin bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler kendisini bu alanda geliştirdiği takdirde ilgili meslekte çalışma gerçekleştirilebilir.

Yapay zeka mühendisi olabilmek için kişinin ilgili bölümde lisans diplomasına, makine öğrenimi ve derin öğrenme eğitimlerine, istatistik ve matematik bilgisine ve program yeteneklerine sahip olması çok önemlidir. İlgili bölümlerde bu becerilerin ve bilgilerin kazanılmasına yönelik eğitimler verilmektedir.

Yapay zeka mühendisliği bölümlerinde görülen farklı dersler vardır. Bunların tamamı direkt AI ile ilgili değildir. AI ile ilgili olan başlıca dersler şu şekildedir:

 • Derin Öğrenme
 • Doğal Dil İşleme
 • Veri Madenciliği
 • Büyük Veri Analitiği
 • Derin Takviyeli Öğrenme
 • Formal Methods
 • Automata
 • Bilgisayarla Görü
 • İlgili Yazılımlar

Bu dersler ve diğer yardımcı dersler, toplamda 4 yıl ve 8 dönemde verilir. Öğrencilerin bu bölümden mezun olmak için dersleri başarı ile geçmesi gerekir.

Yapay Zeka Muhendisi Olmak Icin Gereken Beceriler
Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? 7

Yapay Zeka Mühendisi Olmak İçin Gereken Beceriler

Yapak zeka mühendisi olabilmek için adayların bu süreçte kazanması ve sahip olması gereken bazı beceriler vardır. Bu becerilere ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • Programlama: Yapay zeka mühendisi olabilmek için bir ya da birden fazla programlama dilini iyi bir şekilde bilmek gerekir. Yapay zeka uygulamaları genellikle Python, C++, Java, Matlab gibi diller ile geliştirilir. Bu nedenle belirtilen programlama dillerinden en az birine hakim olmak gerekir.
 • Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme: Makine öğrenimi yapay zekanın temelini oluşturmaktadır. Makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmaları, büyük miktardaki verileri analiz ederek anlamlı bilgiler çıkarabilir.
 • İletişim Becerileri: Diğer mühendislik dalları gibi yapay zeka mühendisliği mesleğinde de geliştirilen projelerin ekip çalışanlarına veya müşterilere sunum aşaması olacaktır. Düşüncelerimizi karara bağlamak için iyi bir şekilde ifade edebilmemiz çok önemlidir.
 • Problem Çözme Yeteneği: Yapay zeka projeleri genellikle kompleks problemler ile uğraşır. Sorunları tanıyabilme, yeni yöntemler geliştirebilme ve elde edilen sonuçları yorumlayabilme yeteneğine sahip olmak önemlidir.
 • Veri Bilimi: Birçok alanda kullanılan veri, yapay zeka projelerinde de kullanılmaktadır. Veri toplama, veri temizleme ve veri analizi gibi veri bilimi becerilerine hakim olmanız gerekmektedir.

Buradaki beceriler dışında da gerekli olan beceriler vardır. Bunlar; sürekli araştırma ve kendini geliştirme, istatistik ve olasılık, problem tanımlama ve proje yönetimi, işbirliği ve takım çalışmasına yatkınlık, uygulama geliştirme şeklindedir.

Yapay Zeka Muhendisligi Neden Onemlidir
Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? 8

Yapay Zeka Mühendisliği Neden Önemlidir?

Yapay zeka mühendisliği, kullanılan teknolojiler ile işletmelerin, kurumların, kuruluşların ve diğer organizasyonların genel başarısını direkt olarak etkiler. Bu mühendislerin geliştirmiş olduğu makine öğrenim modelleri, farklı avantajlar sağlar ve verimliliği direkt olarak artırır.

Geçmişe ait verilerin işlenerek değerli bilgiler haline gelmesini sağlayan yapay zeka, alınacak kararların daha isabetli olmasına direkt olarak katkı verir. İnsan zekasını taklit eden ve bu zekayı, dev verilerden çıkarılan değerli bilgilerle harmanlayan ilgili teknolojiler, yakın gelecekte birçok alanda kullanılacaktır. Bundan dolayı yapay zeka mühendisliği geleceğin mesleklerinden biri olacaktır.

AI teknolojilerinin kullanıldığı veya kullanılması beklenen alanlar çok fazladır. Bunlardan bazıları ve buralardaki kullanım şekillerine dair detaylar şöyledir:

 • Sağlık

Sağlık alanındaki uygulamaların önemli kısmı kaynak ve zaman gerektirmektedir. Buradaki kaynakların en önemlisi, uzman personeldir. Uzman personelin sahip olduğu bilgi birikimi, sağlık uygulamalarının temelini oluşturur.

Yapay zeka ile birlikte bu uzmanlık makinelerle sağlanacaktır. Makineler; EKG sonuçlarından, tomografi görüntülerine kadar birçok alanda yorumlama yapacak ve bunları uzmanların onayına sunacaktır. Böylece kaynak kullanımı ihtiyacının büyük bölümü yapay zeka ile karşılanacaktır.

Buradaki yorumlama, kullanım alanlarından sadece biridir. Farklı alanlarda da kullanılarak sağlık alanında ciddi bir devrim yaşanmasına neden olacağı tahmin edilmektedir.  

 • Finans

Tahmine dayalı analizdeki yapay zeka katkısı, finans alanındaki başarı oranını artıracaktır. Derin öğrenme ve veri analizi sayesinde bu alandaki adımların daha düşük riskle ve yüksek başarı ile atılmasını sağlayacaktır.

 • Üretim

Yapay zeka, makinelerin öğrenimi ve nesnelerin interneti gibi yeni teknolojiler ile üretim alanında Endüstri 4.0 tam olarak gerçekleşecektir. Bu sayede üretim maliyetleri azalacak ve üretim verimliliği ise artacaktır.

Yapay zeka mühendisliği, geleceğin mesleklerinden biri olmasının yanında, geleceği şekillendirecek mesleklerin de arasında yer almaktadır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler, Ecodation tarafından verilen yapay zeka eğitimi ile bilgilerini pekiştirebilir ve yeni bilgiler öğrenebilir.

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yapay zeka mühendisliği maaşları 2023 yılında ortalama olarak 23.200 TL maaş almaktadır. Firmalara ve mühendisin çalışma verimine göre maaş bilgisi 16.500 TL ile 37.000 TL maaş arasında değişmektedir.

İçeriğimizi Oylayın!
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *