Yıldız Teknik Teknopark
0212 934 10 84

SQL Server Management Kullanıcı Oluşturma ve Şifre Değiştirme

SQL Server Management Kullanıcı Oluşturma ve Şifre Değiştirme

SQL Server Management, Microsoft tarafından geliştirilen ve Microsoft SQL içerisindeki tüm bileşenlerin yönetilmesi ve yapılandırılması için kullanılan bir araçtır. Bu aracı kullanabilmek için kullanıcı oluşturma ve şifre değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağının bilinmesi çok önemlidir. SQL Server Management kullanıcı oluşturma ve şifre değiştirme ile ilgili detaylar yazımızın devamındadır.

SQL Server Management Kullanıcı Oluşturma

SQL Server Management kullanıcı oluşturma için Security içerisinde bulunan Login sekmesine gelmek gerekir. Sonrasında yapılacak işlemler ise şu şekildedir:

  • Login” sekmesine sağ tıklanır.
  • Açılan seçeneklerden “New Login” seçilir.
  • Soldaki bölümden “General” kısmı tıklanır.
  • Açılan ekranda kullanıcı adı ve kullanıcı adının şifresi belirlenir.
  • Sağ alt köşede yer alan “Ok” butonuna basılır ve işlem tamamlanır.

Kullanıcı oluşturmak için bu adımların izlenmesi yeterlidir. Sonrasındaki ayarlama için ekranın sağ bölümünde yer alan ve General sekmesinin altında sıralanan sekmeler kullanılabilir. Her sekmede yapılacak işlemler ve ayarlamalar ile oluşturulan kullanıcı hesabının özellikleri belirlenir.

Kullanıcı oluşturmanın farklı yolları olsa da en basitinin bu şekilde olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. İhtiyaçlara göre diğer yöntemler de tercih edilebilir.

SQL Server Management Şifre Değiştirme

SQL Server Management üzerinden yeni kullanıcı hesabı oluşturulurken, kullanıcıya ait şifre de oluşturulmaktadır. Ancak oluşturulan bu şifre daha sonraki süreçte değiştirilmek istenirse izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • Security bölümü altında yer alan Logins sekmesine girilir.
  • Logins sekmesi içerisinde oluşturulan kullanıcı isimleri görülecektir. Bu kullanıcılardan hangisinin şifresi değiştirilecekse onun üzerine gelinir.
  • Üzerine gelinen kullanıcı adına sağ tıklanır ve açılan seçeneklerden Properties seçilir.
  • Açılan ekrandan şifre değiştirilir ve sağ altta yer alan Ok butonuna basılarak işlem tamamlanır.

Şifre değişikliği yaparken önce yeni şifre belirlenir, daha sonra ise yeni şifre alt bölüme girilerek yeni şifre doğrulanır. Ayrıca bu bölümden kullanıcı ismi değişikliği yapmak da mümkündür. Yeni bir kullanıcı oluşturulmayacak ve mevcut kullanıcının ismi değiştirilecekse yine bu adımların izlenmesi yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir; Microsoft SQL Server Nedir, Niçin Kullanılır?

4.6/5 - (63 oy kullanıldı.)
Onur Yılmaz
Onur Yılmaz
www.linkedin.com/in/onury%C4%B1lmaz/

Yaklaşık 8 yıldır yazarlık tecrübem bulunmaktadır. Özellikle teknoloji konu başlıklarında içerik üretmekteyim. Mobil app, dijital pazarlama ve programlama konuları çalıştığım konuların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *