Yıldız Teknik Teknopark
0212 934 10 84

Microsoft SQL Server Nedir, Niçin Kullanılır?

Microsoft SQL Server Nedir, Niçin Kullanılır?

Microsoft SQL Server nedir, nasıl ve niçin kullanılır detaylı olarak Ecodation’u bu yazısında! Dijitalleşme ile birlikte veri birikiminde ciddi anlamda artışlar meydana gelmiştir. Bu verilerin depolanması ve kullanılması için farklı veri tabanı yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Microsoft SQL Server de bunlardan biri olup, sağladığı avantajlarla dikkat çekmektedir.

Microsoft SQL Server Nedir?

Microsoft SQL Server, en basit ifade ile bir veri tabanı yönetim sistemidir. Verilerin bütün halinde ve güvenli bir şekilde depolanmasını, aynı anda birden fazla kullanıcıya erişiminin açılmasını sağlamaktadır. Verilerin birbiriyle ilişkili olması durumunda bunların kaydedilmesi sürecini sistematik olarak yapması ve ilgili verileri kullanan uygulama ve sistemlerin verilere başarılı şekilde erişmesini sağlaması, en önemli özelliklerindendir.

Microsoft SQL Server Nedir
Microsoft SQL Server Nedir, Niçin Kullanılır? 3

Microsoft SQL Server, kullanıcılarına kapsamlı ve verimli bir denetim imkanı sunar. Verilerin şifrelenmesi, erişim kısıtlaması ve verilere erişim sağlayan kişilerin izlenmesi gibi ek avantajları bulunmaktadır. Ayrıca veri tabanı yönetim sürecinde karşılaşılması olası olan aksaklıkları minimize etme ve veri akışını güvenli şekilde optimize etme açısından da son derece başarılıdır. Bu veri tabanı yönetim sisteminin diğer özellikleri ise şu şekildedir:

 • Sistemdeki verilerin çoğaltılmasına veya taşınmasına gerek duyulmadan sorgulama yapılmasına ve verilere ilişkin iç görü elde edilmesine imkan verir.
 • Verilerin depolanması, hazırlanması ve depolanması için gerekli olan araçları ve sistemleri sunar.
 • Makine öğrenimi modellerini eğitmek, büyük veri kümeleri üzerinde çalışmaya olanak sağlar.
 • Windows haricinde Linux işletim sistemlerinde de kullanılabilir.
 • Veri koruması ve sınıflandırması yapar.

Ecodation olarak sunduğumuz 30 saatlik SQL eğitimi kursumuza katılmak için tıklayabilirsiniz; Veri Madenciliği & SQL Eğitimi

Microsoft SQL Server Nicin Kullanilir
Microsoft SQL Server Nedir, Niçin Kullanılır? 4

Microsoft SQL Server Niçin Kullanılır?

Microsoft SQL Server, veri tabanı yönetim sistemi olarak kullanılmaktadır. Bu sistemle veri tabanları oluşturmak, yönetmek, verileri depolama ve verilere erişmek gibi işlemler yapılır. Microsoft SQL Server ile yapılacak iş ve işlemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Veri tabanı yönetimi, en önemli işlevidir. Veri tabanlarının oluşturulmasına, yönetilmesine, yedeklenmesine ve indekslenmesine imkan verir.
 • Microsoft SQL Server, yapılandırılan verilerin saklanması için en önemli seçeneklerden biridir. Verilerin depolanması sırasında tabloları, satırları ve sütunları etkin olarak kullanarak, verilerin organize edilmesini sağlar.
 • Kullanıcıların verilere erişmesi ve sorgulamalar yapması için kullanılır. Veri erişimi ve sorgulama özelliği sayesinde veri tabanından istenen bilgilerin ve verilerin alınmasını kolaylaştırır.
 • Verilerin güvenliğini etkili olarak sağlar. Bu sistem ile verilerin şifrelenmesi, erişim için bazı kullanıcılara izin verilmesi, denetim gibi işlemler yapılır ve güvenlik seviyesi artırılır.
 • Verilerin düzenli olarak yedeklenmesini sağlar ve olası bir olumsuzluk durumunda bu yedeklerin geri yüklenmesine olanak verir.
 • Farklı bulut hizmetleri ile entegre olabilir ve böylece bulut tabanlı sistemlerin daha etkili kullanılmasını sağlar.
 • Özelleştirilmiş yazılımlar ve uygulamalar geliştirmek için kullanılır.
 • Farklı alanlara ilişkin raporlamalar yapılmasını sağlar.

Microsoft SQL Server Nasıl Kurulur?

Microsoft SQL Server kurulumu son derece kolaydır. Bunun için ilk olarak ilgili dosyayı Microsoft’un sitesinden (https://www.microsoft.com/tr-tr/sql-server/sql-server-downloads) indirmek gerekir. Sonrasında ise kurulum sihirbazının çalıştırılması yeterli olacaktır.

Kurulum için indirilen dosyanın işletim sistemi ile uyumlu olması önemlidir. Kurulum sonrasında gereken ayarlamalar yapılarak Microsoft SQL Server kullanılmaya başlanabilir.

4.8/5 - (11 oy kullanıldı.)
Onur Yılmaz
Onur Yılmaz
www.linkedin.com/in/onury%C4%B1lmaz/

Yaklaşık 8 yıldır yazarlık tecrübem bulunmaktadır. Özellikle teknoloji konu başlıklarında içerik üretmekteyim. Mobil app, dijital pazarlama ve programlama konuları çalıştığım konuların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *