Yıldız Teknik Teknopark
0212 934 10 84

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Bitirecek?

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Bitirecek?

Yapay zeka, sahip olduğu özellikler ve beceriler ile birçok mesleği etkilemeye başlamıştır. Bu durum, yapay zeka nedeniyle bazı mesleklerin biteceği olasılığını doğurmuştur. Peki, yapay zeka hangi meslekleri bitirecek?

Yapay zeka, 70 yıldan uzun bir geçmişe sahip olmasına karşın son dönemlerde gelişim göstermiş ve popülaritesi artmıştır. Bu teknolojinin sahip olduğu beceriler, potansiyeli ve yapabildikleri ile bazı mesleklerin yerine geçeceği de bir gerçektir. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğini söylemek, içinde bulunduğumuz dönemde neredeyse imkansızdır.

Yapay Zekanin Etkileyecegi Meslekler
Yapay Zeka Hangi Meslekleri Bitirecek? 2

Yapay Zekanın Etkileyeceği Meslekler Nelerdir?

Yapay zeka, bazı meslekleri tamamen bitirebilir. Ancak bugünden böyle bir çıkarım yapmak doğru olmayacaktır. Bunun yerine etkileyeceği meslekleri ifade etmek daha doğru olacaktır. Yapay zekanın etkileyeceği meslek ve sektörlerden bazıları şunlardır:

Yazılım

Yazılım, yapay zekadan en fazla etkilenecek alanlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Özellikle ChatGPT tarafından istenen kodların direkt olarak yazılması, yapay zekanın bu alanı etkilemesine neden olmuştur.

Yapay zeka, bu mesleği tamamen bitirmese de yazılımcılara olan ihtiyacın azalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla günümüzün en popüler alanlarından biri olan yazılım, yakın zamanda popülaritesini kaybetmeye başlayabilir.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, firmaların hizmetleri hakkında bilgiler veren ve müşterilerin yaşadıkları sorunların çözümü için yönlendirme yapan meslek grubudur. Bu meslek, büyük oranda telefonda veya dijital ortamda yapılmaktadır. Dolayısıyla yapay zeka için en uygun mesleklerden biri olarak dikkat çeker.

Yakın gelecekte müşteri temsilcilerinin yerini yapay zeka destekli dil modelleri alabilir. Bu modeller, müşterilere gereken bilgilendirmeyi hızlı bir şekilde yapar ve sorunlara yönelik çözüm yollarını çok rahat bir şekilde gösterir. Günümüzde dahi müşteri temsilciliğinde yapay zeka teknolojilerinden yararlanıldığı bilinmektedir.

Muhasebe

Yapay zekanın etkilemesi beklenen bir diğer meslek grubu ise muhasebedir. Verilerin derlenmesi, değerlendirilmesi ve analiz edilmesinde son derece başarılı olan yapay zeka, önce muhasebecilerin iş yükünü azaltacak, sonrasında ise tamamen bu mesleğin yerine geçecektir. Bu sürecin ortalama 5-7 yıl süreceği ifade edilmektedir.

Yatırım Uzmanlığı

Yatırım uzmanlığı, bankacılık ve finans alanındaki verilerin değerlendirilerek, analiz edilerek yatırımların şekillenmesini sağlayan uzmanlık alanıdır. Bu alan sayesinde yatırımlara ilişkin riskler ciddi şekilde düşerken, yatırımın başarı oranı ise artmaktadır.

Yapay zekanın verileri derleme ve analiz etmedeki başarısı, finans uzmanlığı konusunda kullanılmasının önünü açmıştır. Yapay zeka destekli olarak geliştirilen araçlar, yatırımlar konusunda daha şimdiden başarılı değerlendirmeler ve analizler yapmaktadır.

Grafik Tasarım

Farklı araçları profesyonel olarak kullanan grafik tasarımcılar, bu alandaki ihtiyaçlara yönelik olarak hizmet vermektedir. Profesyonel araçları kullanarak yaptıkları işler ve ortaya çıkardıkları ürünler gerçekten de hayranlık vericidir. Ancak Dall-E ve Midjourney gibi yapay zeka araçları, grafik tasarımcıların saatlerce uğraştan sonra yaptıkları işleri, kısa sürede tamamlamaktadır.

Birçok grafik tasarım programı ve uygulamasına yapay zeka desteği getirilmiştir. Bu destek sayesinde istenen işlemler artık saniyeler içerisinde gerçekleştirilmekte ve grafik tasarım becerisine duyulan ihtiyaç azalmaktadır.

Analistler

Analistler, verileri analiz ederek çıkarımlar yapmakta ve bunları rapor haline getirerek üst birimlere sunmaktadır. Analistlerin yaptıkları işlemler, yapay zeka tarafından çok daha etkili ve verimli şekilde yapılmaktadır. Daha şimdiden iş analistliği gibi alanlarda yapay zekadan yararlanıldığı bilinmektedir. Yakın gelecekte bu alanda yapay zeka kullanım oranı çok yüksek seviyelere çıkabilir ve hatta bu mesleğe ilişkin görev ve sorumlulukların tamamı yapay zeka tarafından yerine getirilebilir.

Öğretmen

Yapay zeka, eğitim alanında önemli değişimlere neden olacaktır. Her ne kadar öğretmenliği tamamen bitirmesi beklenmese de öğretmenlere olan ihtiyacı azaltacaktır. Konu anlatımları, bu anlatımların görsellerle zenginleştirilmesi, öğrenci özelliklerinin değerlendirilerek her öğrenciye özel bireysel öğrenme programlarının hazırlanmasını sağlaması beklenmektedir.

Hukuk

Hukuk alanında kullanılmaya başlanan yapay zeka, avukat olarak bir sanığı savunmuştur. Yani avukatlık yapmıştır. Yakın gelecekte avukatlığın haricinde hukuk alanındaki farklı meslekleri yapabilecek seviyeye geleceği tahmin edilmektedir.

Şoförlük

Kargo ve nakliye gibi alanlarda kullanılan araçların şoförlerinin yerini alabilir. Birçok araçta bulunan yapay zeka destekli oto pilotlar, her ne kadar şoför kontrolünde kullanılsa da yakın gelecekte şoför kontrolü olmadan da kullanılabilecektir. Böylece şoförlük, büyük oranda ortadan kalkan bir mesleğe dönüşebilir.

Medya

Reklamcılık, gazetecilik ve içerik üreticiliği gibi yazılı işlemler yapan mesleklerin yerini yapay zekanın alması olasıdır. Veriler ışığında çok etkili içerikler ve metinler üreten yapay zeka, bu yönü ile medya sektörünü ciddi anlamda etkileyecektir.

Mütercimler (Tercümanlar)

Yapay zeka araçları, başarılı şekilde tercümeler yapmakta ve tercümanlara olan ihtiyacı azaltmaktadır. Yakın dönemde tercümanlık tamamen ortadan kalkabilir.

Yapay zeka teknolojilerinin gelişimi hızla devam etmektedir. Günümüzde birçok alanda kullanılmasına karşın halen gerçek bir insanın kontrolünde olması ihtiyacı bulunmaktadır. Halen hata yapabilme ve yanlış algılama problemleri vardır. Söz konusu problemleri tamamen aştığında, yapay zeka sınırlı sayıda mesleği etkilemeyecek, tüm dünyayı değiştirecektir. Meslek sahiplerinin ve insanlığın bu değişime hazır olması çok önemlidir.

Ecodation olarak sağladığımız 96 saatlik Yapay eğitimimizi inceleyerek geleceğinize yön verebilirsiniz.

4.7/5 - (3 oy kullanıldı.)
Onur Yılmaz
Onur Yılmaz
www.linkedin.com/in/onury%C4%B1lmaz/

Yaklaşık 8 yıldır yazarlık tecrübem bulunmaktadır. Özellikle teknoloji konu başlıklarında içerik üretmekteyim. Mobil app, dijital pazarlama ve programlama konuları çalıştığım konuların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *