Yıldız Teknik Teknopark
0212 934 10 84

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi)

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi)

Dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır kapsamlı olarak Ecodation’un bu yazısında. Yeni nesil pazarlama yöntemi olarak da kabul edilen dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin dijital platformlar üzerinden yapılmasıdır. Sosyal medyadan pazaryerlerine, e-ticaret sitesinde e-postalara kadar farklı dijital platformlardan yapılan pazarlama faaliyetlerinin tamamı, dijital pazarlama kapsamındadır.

Dijital Pazarlama Nedir 2
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi) 6

Dijital Pazarlama Nedir?

Web siteleri, sosyal medya platformları, mobil uygulamalar, arama motorları, e-postalar gibi dijital medya kanalları üzerinden yapılan pazarlama faaliyetleri, dijital pazarlama olarak isimlendirilmektedir. Dijital platformlar, daha büyük müşteri potansiyeline ulaşmak, daha hızlı satış yapmak ve kazan elde etmek için kullanılır. Bu alanların kullanıcı sayısının çok fazla olması, işletmelerin doğru pazarlama yöntemi ile satışlarını kısa sürede artırma imkanı elde etmesini sağlar.

Dijital platformlar, farklı ilgi alanları olan insanların bir arada olduğu alanlardır. Bu alanlarda pazarlama yapabilmek için pazarlaması yapılan ürüne yönelik hedef kitleyi doğru tespit etmek ve buna uygun satış stratejileri geliştirmek gerekir. Yani geleneksel pazarlamada olduğu gibi sadece ürünün sunulması burada yeterli değildir. Dijital pazarlama; online platformlar üzerinden, doğru ürünün doğru kişilere tanıtılarak pazarlanmasıdır.

Dijital Pazarlama Nasil Yapilir
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi) 7

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yapmak için farklı kanallar ve yöntemler bulunmaktadır. İşletmelerin rekabet gücünü artırması ve bu alandaki varlıklarını devam ettirmesi için mutlaka birden fazla kanal üzerinden pazarlama yapması ve farklı yöntemler kullanması gerekir. Zira tüketicilerin büyük kısmı ihtiyaçlarını dijital alanlardan karşılamaya başlamış ve burada büyük bir potansiyel oluşmuştur. Söz konusu potansiyelin etkin olarak karşılanabilmesi için farklı yöntemlerden yararlanılmalıdır.

Dijital pazarlama için tercih edilecek yöntemlerden öne çıkanlar ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Pazaryerleri

Türkiye’de ve dünyada dijital pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biri pazaryerleridir. Pazaryerleri, marka bilinirliğini üst seviyeye çıkarmış platformlar olup, e-ticaret alanında büyük kitlelere ulaşma konusunda çok başarılıdır. Pazarlama için pazaryerlerinin bu potansiyelinden yararlanılmaktadır.

Pazaryerleri, adeta geleneksel pazarların dijital ortamlara taşınmasıdır. Burada işletmeler kendi mağazalarını açabilmekte ve satışlara başlayabilmektedir. Ancak rekabetin çok fazla olduğu bu alanlarda SEO, SEM ve reklam çalışmaları ile öne çıkılmakta ve müşterilere ulaşılmaktadır. Yani süreç sadece pazaryerlerine mağaza açmakla tamamlanmamakta ve burada dijital pazarlama yapılmaktadır.

Web Sitesi (E-Ticaret Sitesi)

Dijital pazarlama için günümüzdeki en önemli alternatiflerden biridir. Satışı yapılan ürünlerin görsellerinin ve detaylı açıklamalarının bulunduğu bu sitelere, farklı yöntem ve tekniklerle potansiyel müşteriler çekilir ve ürünlerin pazarlaması yapılır.

Sosyal Medya

Sosyal medya, büyük kullanıcı kitlesinin olduğu platformlardır. Buradaki kullanıcı kitlesi, pazarlama açısından çok büyük bir potansiyeldir. Doğru stratejilerle oluşturulan sosyal medya hesapları, çok kısa sürede büyük kitlelere ulaşma imkanı verir. Bu imkan ile satışlar hızlı bir şekilde artırılır.

Günümüzde Instagram başta olmak üzere Facebook, Tiktok ve Youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden potansiyel müşterilere ulaşılabilmektedir. Bunların haricinde Pinterest, Twitter ve Snapchat gibi platformlar da büyük potansiyelleri ile pazarlama için öne çıkmaktadır.

E-Posta

B2B ve B2C pazarlamadaki en eski yöntemlerden biri e-posta ile pazarlamadır. Doğru kullanıldığında günümüzde halen etkili sonuçlar veren söz konusu yöntem, müşteri verilerinin toplanması ve bunların analiz edilerek potansiyel müşterilerin belirlenmesi prensibine dayanır.

Potansiyel müşterilerin belirlenmesinin ardından ise satışı yapılan ürünler veya hizmetler hakkında bilgilendirici mailler atılır ve mail üzerinden pazarlama ile bu ürünler satılır.

E Posta
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi) 8

Arama Motorları

Aram motorları, potansiyeli müşterilere ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Üstelik uzun vadede bu yöntem, diğer pazarlama tekniklerine göre daha düşük maliyetli olabilmektedir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile hedef kitlenin web sitesine gelmesini sağlayan bir yöntemdir. Doğru kitlenin web sitesine çekilmesi, satış olasılığını artıracak ve işletmelerin verimliliğini yükseltecektir.

Dijitalleşen dünyada kullanılan bazı dijital pazarlama yöntemleri bu şekildedir. Ancak dijital dünyanın sürekli gelişmesi ve değişmesi nedeniyle bu yöntemlerin bazıları yakın gelecekte daha etkisi hale gelebilir veya bu listeye yeni yöntemler girebilir.

Dijital Pazarlama Avantajlari
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi) 9

Dijital Pazarlama Avantajları

Dijital pazarlama yöntemlerinde işletmelerin, potansiyel müşterileri ile direkt olarak etkileşime geçmesi esastır. Bu etkileşimin kalitesi ve ürünün durumu, pazarlama sürecinin nasıl sonuçlanacağını direkt olarak etkiler. Buradaki yöntemler ve dijital pazarlamanın genel mantığı, süreçte bir dizi avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dijital dünyada birden fazla kanal bulunmakta ve bu kanallar sayesinde daha fazla müşteriye erişim imkanı doğmaktadır.
 • SEO ve sosyal medya yöntemlerinden yararlanmak suretiyle işletmeler, hedef kitlelerine daha etkin şekilde ulaşmaktadır. Bu durum, özellikle reklam maliyetlerini düşürürken, geri dönüş oranlarını ise artırmaktadır.
 • Dijital pazarlamaya ilişkin süreçte kullanılan yöntemler ölçülebilir. Kullanılan yöntemlerin hangisinin ne kadar etkili olduğu kısa sürede tespit edilebilir. Buna bağlı olarak da satıcılar, çalışan yöntemleri tercih ederek satışlarını daha etkili artırır.
 • Bu süreçte kullanılan yöntemleri hızlı bir şekilde değiştirmek ve geliştirmek mümkündür.

Dijital pazarlama, sahip olduğu bu avantajlar nedeniyle günümüzde adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Varlığını devam ettirmek ve rekabet gücünü artırmak isteyen işletmeler, dijital dünyanın bu imkanlarını etkili şekilde kullanmalıdır.

Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlama Farki
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (2023 Rehberi) 10

Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlama Farkı

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasında bazı benzerlikler olmasına karşın, aralarında belirgin farklılıklar vardır. Bu farklardan bazıları şu şekildedir:

 • Geleneksel pazarlamada neredeyse beş duyu organı kullanılır. Ürüne fiziki olarak temas mümkündür ve her açıdan detaylı incelenir. Dijital pazarlamada ise müşteriler, sadece görseller üzerinden ürünü inceler.
 • Geleneksel yöntemlerde müşteri ile satıcı arasında direkt bir ilişki varken, online pazarlama yöntemlerinde ise bu iletişim farklı araçlar üzerinden yapılır. Dolayısıyla satıcıların süreci daha etkin yürütmesi gerekir.
 • Online pazarlamada ölçülebilir yapı öndedir. Pazarlama süreçlerini ölçmek, etkileri görmek çok daha kolaydır. Ölçülebilir olma noktasında geleneksel pazarlama daha zordur.
 • En önemli farklardan biri, potansiyel müşteri kitlesidir. Geleneksel yöntemde daha genele yönelik pazarlama faaliyetleri yürütülür. Bu nedenle geri dönüşüm düşüktür. Online yöntemlerde ise hedefleme daha etkin yapılır ve böylece geri dönüşüm oranı daha yüksek olur.
 • Geleneksel pazarlamada reklam maliyetleri daha yüksektir.
 • Geri bildirim, online pazarlamada daha hızlıdır. Pazarlama sürecinden kısa bir süre sonra geri dönüşüm oranlarına ilişkin verilere ulaşmak mümkündür. Geleneksel yöntemde ise geri dönüşüm hızı çok daha yavaştır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı, işletmelerin pazarlama alanında aktif olarak görev yapan ve bu alanda eğitimler alan ve kendisini geliştiren kişilerdir. Bu uzmanlar, online pazarlama süreçlerini yönetir ve gerekli optimizasyonları yapar.

Dijital pazarlamada aktif olarak yer alan profesyoneller, bu sürece ilişkin önemli görevleri yürütürler. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Dijital pazarlamaya ilişkin stratejiler geliştirmek, hangi online kanalların nasıl kullanılacağını belirlemek
 • Dijital reklamları yönetmek
 • Reklam yönetiminde hedefleme yapmak
 • SEO ve SEM alanında optimizasyonlar yaparak, arama motorunda daha görünür olmak
 • Sosyal medya yönetimi ile daha fazla müşteriye ulaşmak

Dijital Pazarlamanın Geleceği

Dijital pazarlama, günümüzün ve geleceğin bir gerçeği. Yakın zamanda online pazarlamanın ticaret içerisindeki oranının daha da artacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla yakın gelecekte, online pazarlama çok daha önemli hale gelecektir.

Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirmek için Ecodation tarafından verilen dijital pazarlama eğitiminden yararlanabilirsiniz. Aldığınız eğitimle bu alandaki iş ve kariyer fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

İçeriğimizi Oylayın!
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *